Snabba, lätta och goda glutenfria wraps, tortillabröd, tunnbröd, eller vad du nu vill använda dom till.Goda är dom i alla fall!Perfekt de där gångerna då man ska äta tacos och inte har några bröd, då det tar ungefär lika lång tid att göra de som det tar att göra resten av tacosen.Eller om du vill ha en lyxig frukost med nybakt bröd, men inte vill förvärma en ugn, jäsa bröd, osv. då går de här jättesnabbt. Och de är ju, som med alla bröd, att de är godast när det är superfärska!
Blanda de torra ingredienserna i en skål och rör runt.
Tillsätt vattnet. Vill du baka ut dem på en gång så skulle jag rekommendera att använda varmt vatten, då det gör så degen sväller snabbare.
Rör sedan runt så allt blandas ordentligt. Degen kommer vara klistrig första 1-2 min, sedan sväller den och blir lättare att jobba med. Knåda den lite tills den inte känns så klistrig längre, ca 3-4 min.
Ta en degklump på ca 50g för att få en bra storlek på en wrap/tortilla och kavla ut den, på lite majsmjöl, till en tunn pannkaka. Vill du göra mer som bröd så tycker jag att 30g är lagom. Du gör såklart som du känner.
Stek brödet på hög värme, utan olja, gärna i en gjutjärnspanna. Jag brukar använda en pannkakslagg. Har du ingen gjutjärnspanna går det såklart bra med en annan stekpanna.
Vänd på brödet när det börjar få små mörka fläckar på undersidan.